Preot paroh Florin-Cristian Berea

Preoți slujitori Aprilie 25, 2014

Născut la data de 30 iulie 1976 în localitatea Piatra Neamț, judeţul Neamț.

Am absolvit opt clase în Piatra Neamț, la Școala Generală Nr. 3.

În anul 1991, am fost admis la Colegiul Național de Informatică din Piatra Neamţ, pe care l-am absolvit in anul 1995.

Am urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din Iași, secţia Pastorală, între anii 1995-2000.

La data de 23 iulie 2000, m-am căsătorit cu domnişoara Bortă Solomon Maria Antoanela, şi împreună avem doi fii: Ioan și Teofil

În noiembrie 2000, am fost hirotonit diacon şi apoi preot pe seama Parohiei “Sf. M. Mc. și Arhid. Ștefan”  din Protopopiatul Piatra Neamţ, de către PF. Daniel, atunci Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, în Catedrala Mitropolitană din Iaşi.

Aici, cu sprijinul credincioşilor din localitate, am construit biserica parohială care a fost sfințită în 15 mai 2011, când am primit rangul bisericesc de sachelar.

În anul 2006, am fost transferat ca preot II la Parohia “Sfinții Voievozi” din Cut, comuna Dumbrava Roșie din Protopopiatul Piatra-Neamţ, unde am slujit până în anul 2009.

În anul 2009, a fost înființată Parohia “Nașterea Sf. Ioan Botezătorul” din Cut, comuna Dumbrava Roșie din Protopopiatul Piatra-Neamţ, unde am fost numit preot paroh și unde îmi desfășor activitatea preoțească și în prezent.